Звіт керівника
ЗВІТ
з питань статутної діяльності у 2023-2024 навчальному році
директора комунального закладу дошкільної освіти №292 «Дніпровської міської ради
Ткач Наталії Миколаївни
Даний звіт надається на підставі наказу Міністерства освіти і науки України «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів» від 28.01.2005 №55, керуючись Примірним положенням про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педагогічним колективом та громадськістю, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, з метою інформування громадськості про діяльність закладу.
За проектною потужністю дошкільний заклад розрахований на 110 місць.
З жовтня 2023 року заклад працює в форматі змішаного навчання. Функціонує 3 групи. Кількість дітей – 45.
Контингент батьків соціально благополучний.
Групові приміщення розташовані на І поверсі. Забезпечені меблями та ігровим обладнанням, мають сучасний інтер'єр. Розвивальне середовище дошкільного закладу організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.
У разі небезпеки для персоналу та дітей використовується найпростіше укриття, розташоване в будівлі, яке пройшло відповідну експертизу, відповідає нормативним вимогам та забезпечено необхідним майном, інвентарем, засобами та матеріалами.
Керівництво роботою дошкільного закладу здійснюється відповідно до Статуту та річного плану роботи.
Освітній процес у форматі змішаного навчання забезпечують 15 педагогічних працівників (директор, вихователь-методист, практичний психолог, музичний керівник, 12 вихователів), медична сестра, завгосп та 15 осіб технічного персоналу. За час воєнного стану кількісний склад колективу не зазнав значних змін.
АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ СТАТИСТИЧНИХ ДАНИХ
Всього педагогів - 16 осіб
- вища освіта - 14
- середня спеціальна – 1
- незакінчена вища освіта – 1
ВІКОВИЙ СКЛАД ПЕДАГОГІВ
Всього педагогів - 16 осіб
- 20-30 років – 2
- 31-40 років - 4
- 41-50 років - 6
- 51-60 років - 4
РЕЗУЛЬТАТИ АТЕСТАЦІЇ
Всього педагогів – 16 осіб
- вища категорія - 8
- І категорія - 4
- ІІ категорія - 1
- спеціаліст - 3
з них: старший вихователь - 1
- вихователь-методист - 3
- практичний психолог-методист - 1
За минулий навчальний рік на курсах при Дніпровській академії неперервної освіти Дніпропетровської обласної ради підвищили свою фахову майстерність 3 педагогічних працівника. Підтверджено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» - 1 особі. Присвоєно кваліфікаційну категорію «Спеціаліст першої категорії» - 2 особам.
Впродовж 2023-2024 навчального року педагогічний колектив вирішував безліч творчих та буденних проблем, що були спрямовані на усунення недоліків за попередній навчальний рік та удосконалення освітнього процесу.
Керуючись Законом України «Про дошкільну освіту», «Положенням про дошкільний навчальний заклад», Базовим компонентом дошкільної освіти в Україні, виконуючи завдання освітньої програми «Стежинки у Всесвіт» колектив дошкільного закладу плідно працював над вирішенням наступних завдань:
1.Осучаснення змісту й методів освітньої діяльності та адаптація педагогічного процесу до вимог інформаційного освітнього простору.
2. Формування патріотичних почуттів та уявлень у дошкільників про національну приналежність на основі встановлення паралелі між сучасним та історичним минулим України.
3. Підвищення пізнавального розвитку дошкільнят через інтеграцію змісту пошуково-дослідницької діяльності в освітній процес.
Підсумки навчального року свідчать про ефективність обраних методів реалізації поставлених на початку року завдань.
Зміст методичної роботи в закладі будується на основі державних документів про освіту, науково-педагогічних досліджень, навчальних планів, програм, інструктивно-методичних матеріалів з проблем організації методичної роботи, прогресивному педагогічному досвіді.
У закладі створені належні умови для підвищення професійного рівня та формування інноваційної компетентності педагогів: систематично проводяться семінари-практикуми, ділові, інтерактивні ігри, консультації для різних категорій педагогів, робота творчої групи тощо у режимі онлайн та офлайн.
З метою підвищення професійної компетентності, за планом «Освітньої траєкторії», було проведено низку заходів для педагогічних працівників різних категорій, щодо ознайомлення з новими нормативними документами, підвищення інформаційної компетентності, організації дистанційного навчання, навчання за змішаною формою тощо, а саме:
- майстер-класи в режимі офлайн щодо роботи на платформ Classroom та Zoom;
- засідання мовного клубу «Прокачай українську»;
- майстер-класи «Інтерактивні скіли-перезавантаження» для педагогів закладів дошкільної освіти». Ресурс: Wordwoll. Ресурс: Puzzles. Ресурс: Padlet. Ресурс: QR-хмари слів;
- практикум-тренінг «Crosseducation «Вихователь – вихователю». Побудова інтерактивної анімованої презентації;
- профі-хіт «Мультиплікаційна діяльність як інноваційний метод роботи з дошкільниками»;
- практикум для вихователів «Ефективні форми роботи з дітьми в укритті»;
- семінар-практикум для вихователів ЗДО «Ігрові технології у мовленнєвому розвитку дітей дошкільного віку»;
- семінар-практикум для вихователів-методистів «Soft skills» або М’які навички у дошкільників»;
- воркшоп для вихователів-методистів «Управління стресом в умовах сучасності»;
- практикум для музичних керівників «Використання LEGO в іграх на музичних заняттях»;
- семінар для музичних керівників закладів дошкільної освіти «Імплементація елементів методики Карла Орфа для всебічного розвитку дітей дошкільного віку»;
- семінар-практикум «Методика навчання старших дошкільників складати розповідь-роздум»;
- тренінг «Практики самовідновлення: вікарна травма, як не захлинутися чужим болем»;
- семінар «Маркери будь-якого виду насильства щодо дитини та алгоритм дій у випадку його виявлення»;
- заходи для керівників та вихователів-методистів: практикум «ВзаємоДія: управлінські та методичні аспекти нового навчального року», практикум «Стратегічне та річне планування роботи ЗДО», «Штучний інтелект в управлінській діяльності», практичний вебінар «Розбудова внутрішньої системи забезпечення якості освіти: фахова діяльність педагогічних працівників та здобувачі дошкільної освіти, забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду»; ранкова кава «Сучасний заклад дошкільної освіти. Майбутній капітал. Знайомство з системою Mr. Leader», вебінар «Взаємодія закладів освіти з управліннями освіти: нові можливості для забезпечення якості освіти».
- майстер-класи, практикуми, семінари для психологів: «Емоційні перезавантаження», «Розвиток комунікативних умінь», «Шлях до себе», «Як повернути собі себе?», «Особливості дистанційної роботи з молодшими школярами методами АРТ-терапії», «Вір у себе і у тебе все вийде!», «Важливість розуміти й чути себе», «Змінюємо долю - техніки трансформації особистих та РОДових програм», «Метод біосугестивної терапії – відновлення психологічного комфорту, гарного самопочуття/теорія та практика», «Практики самовідновлення: базові навички турботи про себе та інших», «Я обираю себе», майстер-клас «Особливості корекції поведінки дитини з ООП: виховання вказівного жесту», «Інтервізія та супервізія: методичний супровід професійного розвитку фахівців для практичних психологів і соціальних педагогів закладів освіти міста Дніпра (у рамках проекту «Ментальне здоров’я_GREEN CARD);
- практичні заняття з надання домедичної допомоги и та тактичної медицини; «Госпітальєри Дніпра», «Frontlinemedics»;
Практичним психологом закладу Криворучко О.В., для психологів міста, проведено зустріч онлайн та офлайн за темами: «Стрес. Травма. Перші кроки допомоги», «Дитячі страхи», «Актуальні питання надання психологічної допомоги в системі освіти під час воєнного стану» та проведено консультації для тимчасово переміщених сімей в центрі «Матері та дитини».
У жовтні 2023 року брали участь у міських заходах, організованих Департаментом гуманітарної політики: форум «Дніпро. Дошкілля. Інновації та цифровізація», «Дніпро. Освіта».
Представники колективу входять до складу робочої групи щодо розробки спеціалізованого програмного забезпечення для обліку комунальних послуг «Цифрова трансформація та автоматизація інформаційних процесів міста «єДніпро».
У рамках міжнародного проекту «Сприяння освіті» the LEGO Foundation в Україні є учасниками фестивалю «Play Fest-2024». Розпочали роботу за шведською програмою соціально-емоційного розвитку дітей дошкільного віку Peppy Pals (Веселі друзі).
Як результат маємо Подяку міського голови, Подяку департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради та Подяку КУ «ЦПР «Освітня траєкторія» ДМР.
Особлива увага приділяється самоосвіті. Тематика індивідуальних тем самоосвіти педагогів визначається самими педагогами з урахуванням потреб освітнього процесу. Індивідуальні плани та звіти про виконану роботу надавались щомісяця протягом навчального року.
Підвищити професійний рівень педагогам допомагає перегляд вебінарів та навчання в дистанційному форматі:
- вебінари «Нетрадиційні техніки малювання», «MozaBook для дошкільнят», «Дитячі страхи, тривожні стани у людей», «Стрес. Травма. Перші кроки допомоги», «Жорстоке поводження з дітьми. Булінг», «Гра як інструмент підтримки благополуччя дітей»;
- вебінар для вихователів-методистів «Коректурні таблиці у дитсадку: методичні секрети універсальності»;
- вебінар від цифрового видавництва Експертус «Система НАССР у дитсадку: що директору змінити на початку року, аби уникнути штрафів»;
- онлайн-курс «Практичні аспекти виконання закладами освіти вимог харчового законодавства» та поглиблений курс «Впровадження у харчоблоках закладів освіти процедур, заснованих на принципах НАССР»;
- ранкова кава з керівниками закладів дошкільної освіти «Сучасний заклад дошкільної освіти. Майбутній капітал. Знайомство з системою Mr. Leader»;
- вебінар «Новий формат керівника: професійний стандарт керівника ЗДО»;
- вебінар «Розумна фізкультура дистанційно: методичні основи та лайфхаки від практиків»;
- вебінар для педагогічних працівників закладів дошкільної освіти «Професійний стандарт вихователя ЗДО»;
- організаційна онлайн-зустріч щодо ключових векторів і орієнтирів реалізації проєктів у межах фестивалю в 2023-2024 навчальному році;
- вебінар «Безпека дітей в інтернеті»;
- ранкова кава «Чого очікувати від нового Закону «Про дошкільну освіту»;
- вебінар «Педагогічне партнерство та предметно-методична діяльність педагога ЗДО» для вихователів закладів дошкільної освіти міста;
- вебінар «Діти часів війни: нюанси розвитку і спілкування»;
- вебінар «Які документи має вести медсестра дитсадка, а директор — контролювати»;
- вебінар «Випускне свято: особливості організації в сучасних умовах»;
- цикл вебінарів за програмою «Освіта і піклування» (Education & Care): «Концептуальні положення, покладені в основу реалізації програми «Освіта і піклування» (Education & Care)»; «Формування ключових компетентностей у дітей», Формування ігрової компетентності дитини дошкільного віку», «Реалізація освітнього напряму «Мовлення дитини» в Системі освіти дітей раннього та дошкільного віку», «Мотивація батьківського партнерства в Системі освіти дітей раннього та дошкільного віку», «Реалізація компетентнісного підходу в освітньому процесі закладу дошкільної освіти за принципами і положеннями Програми освіти дітей раннього та дошкільного віку «Освіта і піклування», «Освітній напрям «Дитина в соціумі»: соціально-громадянська компетентність», «Освітній напрям «Особистість дитини»: рухова компетентність, здоров’язбережувальна компетентність, особистісна компетентність», «Освітній напрям «Дитина в природному довкіллі»: природничо-екологічна компетентність, навички, орієнтовані на сталий розвиток».
Також усі педагоги закладу пройшли онлайн навчання з кібербезпеки, цифрової освіти та отримали відповідні сертифікати.
За допомогою соціальної мережі Facebook педагоги мають змогу налагоджувати контакти з колегами з різних регіонів, видавництвами, соціальними групами («СМАРТ-освіта», «Сприяння освіті», «Освіта Дніпра»), поширювати свій досвід роботи та вивчати передовий педагогічний досвід закладів дошкільної освіти міста та області.
Вихователем-методистом проведено методичні наради щодо ознайомлення з нормативними документами, організації дистанційного навчання, навчання у змішаному форматі, ознайомлення з інтернет-джерелами з розвиваючими завданнями, аудиоказками, піснями, поробками, руханками тощо; розміщено на платформі Classroom презентації: «Методичні рекомендації щодо дистанційного навчання», «Прокачай українську», «Довільна регуляція дій як критерій готовності дитини до школи», «Сучасні освітні технології для навчання дошкільнят», «ВзаємоДія. Управлінські та методичні аспекти», «Стратегія впровадження гендерної рівності», «Кібергігієна під час війни», «Правила догляду за домашніми тваринами», «Індикатори форм домашнього насильства»; проведено консультації щодо ознайомлення з діями під час надзвичайних ситуацій, налагодження комунікацій з батьками вихованців та використання ігор під час дистанційного навчання.
Протягом року було проведено:
- педради «Реалізація завдань дошкільної освіти в умовах воєнного стану» та «Безпека і комфорт дитини – загальна турбота педагогів і батьків»; «Українські традиції як засіб формування у дітей відчуття приналежності до своєї країни» та підсумкова педагогічна рада «Аналіз діяльності закладу за 2023/2024 навчальний рік: досягнення, перспективи розвитку»;
- семінари-практикуми: тренінг «Розвиток резильєнтності у дітей та дорослих під час війни: арттерапевтичний підхід», практикум «Сучасний дизайн презентацій», інтерактивний семінар «Ми українці і нам є чим пишатися», семінар-практикум Освіта для змін: практичне ресурсозбереження», тренінг «Магія кольору», практикум «Діалог з психологом: питання та відповіді»;
- консультації для педагогів: «Виховання без насилля. Наочні та приховані форми домашнього насильства», «Безпека життєдіяльності як негайна потреба сучасності», «Емоційна підтримка дітей за допомогою арт-занять», «Сталий розвиток в дії. Сортуй сміття, рятуй природу», «Працюємо по-новому. Освітня програма для дошкільнят «Освіта і піклування», «Формування соціально-громадянської компетентності дитини», «Природа очима маленьких інженерів», «Компетентний дошкільник на порозі Нової української школи», «Використання природних факторів зміцнення здоров’я. Організація загартування дошкільників влітку»;
- засідання методичного об’єднання, на яких розглядались питання щодо діяльності педагогів під час воєнного стану, дотримання мовного законодавства, налагодження комунікацій з батьками вихованців, використання онлайн-ресурсів, безпеки життєдіяльності та охорони праці, кібербезпеки та кібергігієни, використання соціальних мереж, формування соціально-фінансової грамотності дошкільнят, розвитку критичного мислення, використання новітніх ігрових технологій у художньо-естетичному розвитку дітей, національно-патріотичного виховання засобами інтегрованої освітньої діяльності, формування сталого способу життя, організації моніторингу сформованості основних компетенцій та особливості планування роботи з дошкільниками влітку;
- засідання клубу «Психологічна вітальня»: «Техніки управління тривогою. Навчаємось насолоджуватися власним життям», «Внутрішньо особистісний конфлікт як стимул самовдосконалення та саморозвитку», «Погана поведінка, або Про що діти намагаються сказати дорослим», «Щоб не горіли запобіжники, або Як утримувати енергетичний баланс», «Музикотерапія як метод швидкої психологічної допомоги», «В ігри граємо – мовлення розвиваємо, або Як створити розвивальне середовище для гри просто неба», «професійний стандарт вихователя. Самоаналіз діяльності як умова професійного зростання».
На виробничих нарадах та нарадах при директорі обговорювались питання щодо організації безпечного освітнього простору, виконання правил безпеки працівниками закладу, дотримання вимог чинного законодавства України в частині вимог застосування державної мови в освітньому процесі, атестації та підвищення кваліфікації педагогічних працівників, результатів моніторингових досліджень, підготовки закладу до роботи в літній оздоровчий період тощо.
Триває робота над створенням і впровадженням в роботу освітніх та творчих проектів, а саме: всеукраїнський проект «Сприяння освіті», творчі освітні проекти «В серці кожної родини живе любов до України», «Рідне місто ти вивчай, люби його і про нього дбай», «Подорож країнами світу», «Обережність не зашкодить», «Земля без сміття», «Наща мова солов’їна», «Виховання без насилля».
Інтегрувати освітній процес, формувати в дітей уявлення про світ, сприяти самоосвіті та підвищенню професійної майстерності педагогів, забезпечити просвіту батьків з певного напряму допомагає проведення тематичних тижнів, з залученням всіх учасників освітнього процесу, об’єднаних спільною ідеєю: Тиждень безпеки, Кольоровий тиждень, Тиждень добрих справ у рамках Всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства», Тиждень довкілля, Літературний тиждень, Інженерний тиждень, Тиждень української культури.
Для надання методичної допомоги у закладі працює інформаційно-методичний кабінет, який постійно поповнюється сучасними посібниками, дидактичними та сюжетно-рольовими іграми, тематичними розробками вихователів, доповідями на педрадах, творчими звітами та матеріалами з передового педагогічного досвіду.
У програмово-методичному забезпеченні роботи закладу значне місце відводиться нормативним, директивним документам, інструктивно-методичним матеріалам МОН України, обласних та міських відділів освіти; документації закладу; періодичним виданням професійної спрямованості (електронні журнали «Вихователь-методист», «Практика управління закладом освіти», «Психолог дошкілля», «Музичний керівник», «Медична сестра»).
Для зручності користування літературою, дидактичним матеріалом складено тематичну картотеку.
Електронна база систематично поповнюється методичними посібниками, наочним матеріалом та розвиваючими програмами.
Організація методичної роботи з педагогічними кадрами має діагностично-прогностичний характер для безперервного відстеження результативності різних форм методичної роботи адміністрацією постійно протягом року проводився педагогічний моніторинг, де основним з його завдань було виявити, чи існує позитивна динаміка розвитку професіоналізму педагога, чи існують передумови для удосконалення роботи педагогічного колективу. Результати діагностики були зафіксовані за допомогою рейтингових оцінок.
Про результативність методичної роботи свідчить проведене анкетування серед педагогів, що дозволило побачити професійний рівень і педагогічну позицію, зацікавленість і особисте ставлення кожного вихователя і колективу в цілому до проблем та перспективи розвитку дошкільного закладу в інноваційному режимі. Після узагальнення даних анкетування ми визначили показники інноваційного потенціалу педагогічного колективу. Так, у 75% педагогів відзначена сильно виражена сприйнятливість до нового, у 15% - помірно виражена, у 10% - виявляється, але не завжди.
Аналіз анкетування педагогічних працівників щодо професійної компетентності роботи за дистанційною формою навчання, на початку року показав незадоволення 40%, але на кінець року задоволених власною професійною компетентністю стало 95%, і тільки 5% потребують удосконалити свої знання.
Згідно плану проводилось діагностування педагогів: «Рівень життєстійкості», «Самоаналіз професійного рівня», «Творчий потенціал педагогів», «Професійна підготовка педагогів» тощо. Не зважаючи на гнучкість, мобільність освітнього процесу в умовах воєнного стану, враховуючи психологічний стан дітей і педагогів, результати діагностування показали гарний результат.
З метою підвищення психологічної культури та якості освіти постійно проводилась консультаційна робота за запитом, та за темами: «Особливості педагогічного підходу до дітей «групи ризику», «Комплексний супровід тривожної дитини», «Забезпечення психологічної безпеки особистості дитини», «Страхи дітей та дорослих», «Стресостійкість».
Проводилась колективні заходи щодо підвищення рівня резильєнтності, просвітницька робота, спрямована на визначення системи педагогічних впливів, що забезпечують підвищення якості освітнього процесу за темами: «Вивчення індивідуально-типологічних особливостей дітей. Темперамент», «Урахування індивідуально-типологічних особливостей дітей дошкільного віку», «Які потреби дітей та батьків», тощо.
Освітній процес здійснюється у змішаному форматі за програмою «Стежинки у Всесвіт», відповідно календарного планування та розкладу занять.
У разі небезпеки для персоналу та дітей, для продовження освітнього процесу, використовується тимчасове укриття.
Для дітей, які не відвідують заклад, продовжено освітню діяльність за дистанційною формою навчання. Дистанційне навчання за допомогою освітніх платформ Classroom та Zoom. Всі проведені заняття на платформі Classroom, систематизовані за предметами та відповідають вимогам програми. Під час проведення навчальних занять вихователі використовують відео та аудіо матеріали виключно українською мовою.
Розроблено систему контролю щодо виконаної роботи в режимі дистанційного навчання відповідно розкладу занять та календарному плануванню.
Всі педагоги закладу володіють навичками дистанційної роботи, а саме: створюють графічні і текстові документи (самостійно оформлюють групову документацію), застосовують електронні дидактичні і педагогічні програмні засоби; володіють навичками пошуку інформації в інтернеті; володіють програмою для створення мультимедійних презентацій; розробляють та створюють відеозаняття; створюють «банк» освітніх ресурсів розвивальних ігор та вправ.
Для створення презентацій педагоги закладу використовують спеціальну програму Microsoft Office PowerPoint, за допомогою якої створюють різноманітні наочні образи у вигляді фотографій, малюнків, слайд-шоу зі звуковим оформленням, відеофрагментів та анімації тощо.
Допомагають в роботі і Google-інструменти, а саме: Google + - соціальна мережа від компанії Google, Google Search – пошукова система, Google Images – сервіс пошуку картинок, Gmail – сервіс електронної пошти Google, Google Docs – онлайновий аналог офісних текстових редакторів Microsoft Office, Google News – сервіс новин, You Tube – найвідоміший відеосервіс.
Всі педагоги закладу активно використовують соціальну мережу Viber та Telegram для спілкування з батьками та швидкого зворотного зв'язку, обміну інформацією в групах, передачі батьками фото та відео життя їхніх дітей, а також вільного спілкування між собою. Формувати соціальну активну позицію батьків щодо виховання й розвитку дитини педагогам допомагає спілкування через соціальну мережу Facebook.
Розвиток пізнавальних здібностей відбувається під час занять, самостійної ігрової діяльності, прогулянок, бесід з дітьми, дидактичних ігор, сюжетно-рольових тощо, з використанням різноманітних методів і прийомів, якісного і яскравого наочного матеріалу, практичної діяльності, спостережень та експериментів.
Особливу увагу педагоги закладу приділяють впровадженню наскрізного підходу «навчання через гру». Під час освітнього процесу, з метою розвитку критичного мислення, креативності і творчості, використовуємо елементи ЛЕГО-конструювання, нетрадиційні техніки малювання, пісочну терапію, роботу з глиною, мнемотехніку, корекційні, розвивальні та адаптуючи ігри на розвиток логічного, наочно-образного, творчого мислення, уяви, підвищення рівня саморегуляції, розвиток зорової та слухової пам’яті, уваги.
Формувати у вихованців національні почуття, повагу до українського народу, його історії, любові до рідної землі, родини, української мови допомагає інтеграція національно-патріотичного виховання у всі види дитячої діяльності (дні української культури, мовні хвилинки, інсценування українських казок, виготовлення патріотичних листівок, заходи до видатних дат України).
Подякувати воїнам та підтримати тих, хто на передовій захищає кордони нашої держави допомагала участь закладу в благодійних акціях: «Скринька-оберіг для ЗСУ», акція вдячності з виготовлення індивідуальних скриньок-оберегів для ЗСУ «Діти на канікулах – Дякуємо!», участь у флешмобі «Моє серце б’ється у ритмі ЗСУ»; участь у національній руханці до Дня вишиванки «Дякуємо ЗСУ», виготовлення соняхів до Дня пам’яті захисників України тощо. Проведено тематичні заходи до дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років
Протягом року педагогічний колектив закладу співпрацює з благодійною організацією «Спільна сила», за що отримав подяку від імені офіцерів управління оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» та Подяку від командування військової частини А1736.
Проводилась робота щодо правової освіти дітей всіх вікових груп: заняття, проектна діяльність, спостереження та віртуальні екскурсії, театралізована діяльність, читання художніх творів та бесіди за ними, рольове програвання бажаної поведінки, вирішення проблемних задач та ситуацій, образотворча діяльність, використання «ситуацій успіху», перегляд та аналіз фрагментів мультиплікаційних фільмів з наступним моделюванням нових версій, кросворди та ребуси.
Метою проведення таких заходів було ознайомлення дітей з правами людини, формування правил культури і поведінки в суспільстві, прояви доброзичливості, чесності в спілкуванні з людьми та знання правил особистої безпеки.
Одним з важливих питань було і є – виховання екологічної культури у дошкільників. Його розв'язання здійснюється у таких напрямках: формування реалістичних уявлень про явища природи, елементів екологічного світорозуміння, розвиток позитивного емоційно-ціннісного, дбайливого ставлення до природного довкілля, прищеплення практичних вмінь доцільного природокористування.
Основна мета: збудити в дітей емоційний відгук на різноманітні явища та об'єкти природи, відчути себе дітьми матінки-Землі, викликати в них бажання милуватися й насолоджуватися нею та виражати свої почуття. В своїй роботі намагаємось навчити дитину любити життя, природу, себе, активно пізнавати світ, дбати про своє здоров'я.
Реалізація в роботі дошкільного закладу ідей освіти для сталого розвитку передбачає засвоєння дітьми, а через них – батьками та самими педагогами, надзвичайно важливих навичок екологічно, економічно й соціально доцільної поведінки, без якої неможливе створення та існування суспільства стійкого благополуччя, суспільства, яке сьогодні засобами комфортного існування з любов’ю створює таке саме комфортне майбутнє для наступних поколінь.
Під час освітньої діяльності вихователі багато уваги приділяють дослідницько-пошукової діяльності дошкільнят, тому, що вважають: набуті під час досліду знання породжують нові запитання, спонукають дитину до наступних кроків — нових відкриттів, до творчості.
Естетичне виховання сприяє розвитку природних нахилів, творчих здібностей, обдарувань, творчої уяви, фантазії. Реалізація його завдань відбувається на основі широкої інтеграції і пронизує весь освітній процес в дошкільному закладі, охоплюючи різні форми роботи з дітьми. В цих формах комплексно використовуються твори музичного, театрального, літературного, образотворчого мистецтва, представлені в контексті загальнолюдської і національної культури. При цьому організовується цілеспрямоване педагогічне спілкування в середовищі мистецтва з метою введення дитини в певну історичну епоху, ознайомлення з національним колоритом, засобами художньої виразності, притаманними різним видам мистецтва (живопис, скульптура, архітектура, музика, хореографія, театр, література). Завершальним етапом інтегрованого процесу естетичного пізнання стає творча художньо-практична діяльність дошкільників (образотворча, театралізована, музична, літературно-художня).
Накопичення практичного і теоретичного досвіду педагогів спрямовано на оптимальний розвиток кожної дитини. Випускники закладу мають необхідну як загальну (фізичну, інтелектуальну, особистісно-вольову), так і спеціальну готовність (включаючи засвоєння предметних знань, умінь, навичок) до навчання в школі. Це підтверджують результати вивчення психолого-педагогічної готовності дітей до школи.
З метою отримання цілісного уявлення про рівень розвитку та вихованості дітей та співвіднесення фактично досягнутих результатів із очікуваними, обстеження дітей старшого дошкільного віку проводилось за допомогою кваліметричної моделі, електронний варіант якої передбачає введення в програму цифрових даних.
Факторами оцінювання став зміст освітніх ліній Базового компонента дошкільної освіти, що містять сумарний кінцевий результат набутих компетенцій випускником закладу дошкільної освіти перед вступом його до школи.
Практичним психологом проводилось діагностичне дослідження розвитку дітей середнього дошкільного віку: дослідження емоційно-вольової сфери складалось з визначення індивідуально-типологічних особливостей (темпераменту) та визначення рівня імпульсивності, агресивності і тривожності; розвиток пізнавальних процесів: сприйняття, пам’яті, уваги, мислення і мови, уяви.
Практичного психолога Криворучко О.В., яка забезпечує психологічну підтримку всіх учасників освітнього процесу, було залучено і до дистанційної роботи. Щотижня вона проводила для вихованців заняття, спрямовані на розвиток пізнавальних здібностей, логічного, наочно-образного, творчого мислення, уяви, підвищення рівня саморегуляції, розвиток зорової та слухової пам’яті, уваги.
За допомогою освітньої платформи ZOOM для батьків організовано роботу батьківського онлайн-клубу «Університет педагогічних знань для батьків», на засіданнях якого розглядались наступні теми: «Дитячі страхи, панічні атаки. Що робити?», «Вікові кризи дітей та дорослих», «Розвиток емоційного інтелекту у дітей», «Як захистити дитину під час воєнних дій на території країни», «Із чого зроблені хлопчики, або Погляд психолога на виховання майбутніх чоловіків», «Виховуємо патріота та громадянина України вдома», «Дружба і цінність, або Як навчити дитину контактувати з однолітками», «Психофізіологія дошкільника: реалії та міфи вступу до школи», «Літнє оздоровлення дітей. Поради психолога».
Оптимізація рухового режиму забезпечується шляхом проведення різноманітних рухливих, спортивних ігор, вправ, занять з фізичної культури, самостійної рухової діяльності тощо. Особливого значення надається також оволодінню дітьми системою доступних знань про дотримання здорового способу життя, основ безпеки життєдіяльності. Руховий режим у закладі також передбачає проведення ранкової гімнастики, фізкультхвилинок, гартувальних процедур. За окремим планом проводяться фізкультурні свята і розваги, Дні здоров’я за участю дітей і педагогів.
З метою зміцнення психологічного здоров'я практичний психолог проводить з дітьми групові заняття з оптимізації взаємин у дитячій групі, емоційного стану дітей, формування у них позитивної «Я-концепції». Дана система включає в себе ігро-, арт- казкотерапію, сміхотерапію, танцювально-двігательну терапію, створення «ситуацій успіху» у різних видах діяльності (переважно ігровий) тощо.
Розвивальні заняття проводяться у вигляді творчої гри, за допомогою кольорової солі або піску, які активізують самозцілюючі резерви дитячої психіки.
Психогімнастика є обов'язковим елементом на заняттях та під час режимних процесів. У планування вихователів внесені оздоровчі валеологічні хвилинки, хвилинки доброти.
Питання безпеки – найбільш актуальне в період воєнного стану. При організації освітнього процесу в очному режимі, після оповіщення про небезпеку, діти, у супроводі вихователя та помічника вихователя, переміщуються до тимчасового укриття.
У залежності від ситуації, умов та часу перебування в укритті дітям пропонують різноманітні активності – ігрову, пізнавальну, рухову, образотворчу, театралізовану тощо. Для зниження напруження використовують хоровий спів, промовляння добре знайомих віршиків, імітацію звуків тварин, прослуховування музичних дитячих творів, художню літературу, читання якої супроводжується спільною творчою або пошуковою діяльністю, руханками, ілюструванням.
- Згідно плану основних заходів цивільного захисту та з урахуванням умов дії воєнного стану складено паспорт безпеки закладу; розроблено пам’ятки для працівників і батьків «Алгоритм дій працівників ЗДО за сигналом «Повітряна тривога»; «Правила поведінки в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеру»; «Першочергові дії у випадку радіаційної аварії на ЗАЕС»; «Алгоритм дій у разі хімічної та біологічної атаки»; «Дії населення у разі підтоплення», розроблено плани евакуації, алгоритм дій для вихователів, помічників вихователя за сигналом оповіщення «Повітряна тривога» під час відвідування закладу вихованцями; проводяться тренування щодо відпрацювання дій під час евакуації учасників освітнього процесу; переглянуто план реагування на надзвичайні ситуації, посадові інструкції; здійснюється обстеження усіх приміщень закладу та прилеглої території на наявність сторонніх предметів; обстеження стану електрообладнання, ізоляції внутрішньобудинкових електромереж та контуров заземлення закладу, теплових та водних мереж, каналізації, системи вентиляції, перевірку технічного стану пожежного обладнання та автоматичної пожежної сигналізації.
В наявності ватно-марлеві маски для всіх учасників освітнього процесу, засоби для надання первинної домедичної допомоги; шанцевий інструмент.
З метою підвищення ефективності освітньої роботи з дітьми з питань особистої безпеки та захисту життя підготовлено та проведено Тиждень безпеки. Підготовлено добірку відеоматеріалів, обладнано виставку навчально-методичного забезпечення, розроблено пам’ятки для працівників. Проводиться просвітницька робота серед батьків.
Педагоги пройшли навчальні тренінги та отримали сертифікати «Дивись під ноги! Дивись куди йдеш!» на освітній онлайн платформі «Зрозуміло», «Навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів» на базі закладу та онлайн-курси на платформі Prometheus.
Працівники закладу проходять відповідні інструктажі з питань охорони праці, пожежної безпеки, виникнення надзвичайних ситуацій на час воєнного стану, про що у журналі реєстрації інструктажів зроблено відповідні записи.
Робота забезпечення безпеки життєдіяльності дошкільного закладу та учасників освітнього процесу здійснюється згідно з нормативною базою та заходами безпеки праці. Протягом навчального року надзвичайних ситуацій та нещасних випадків з робітниками на робочому місці не відбувалося.
Забезпечено соціальне страхування всіх працівників від нещасних випадків, професійних захворювань. Здійснюються виплати з фонду соціального страхування за період тимчасової непрацездатності працівників. Двічі на рік проводяться медичні огляди працівників.
Профспілковий комітет бере участь у розробці комплексних заходів щодо охорони праці, у розслідуванні нещасних випадків і профзахворювань, в комісії з охорони праці. Він також здійснює суспільний контроль за охороною праці в особі своїх вибраних органів і представників, зокрема: оглядає робочі місця і виробничі ділянки; заслуховує на засіданнях профспілки адміністрацію з питань створення нормальних і безпечних умов праці.
Між адміністрацією і трудовим колективом складений колективний договір. Цей договір є нормативним актом, на підставі якого здійснюється регулювання соціально-економічних, виробничих і трудових відносин.
Розділ щодо соціально-трудових пільг, гарантій, компенсацій зобов'язує адміністрацію та орган профспілкової первинної організації забезпечити належні умови соціального захисту працівників. Зобов'язання адміністрації, передбачені колективним договором, ретельно виконуються.
Заклад забезпечений педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом згідно зі штатним розкладом, праця педагогів упорядкована відповідно до нормативних норм, передбачених колективним договором.
Керівником дошкільного закладу ведеться контроль за виконанням правил внутрішнього трудового розпорядку. Всі працівники закладу ознайомлені зі своїми зі своїми посадовими обов’язками та графіками роботи і дотримуються їх виконання.
Робота педагогічного колективу та всіх робітників закладу щодо профілактики дитячого травматизму будується на Базовому компоненті дошкільної освіти в Україні, який спрямовує роботу педагогів на формування у дошкільників певної життєвої позиції, елементарної життєвої компетентності.
Згідно вимогам педагогічні працівники систематично підвищують свій професійний рівень щодо безпеки життєдіяльності та запроваджують в освітній процес парціальні програми: з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку «Про себе треба знати, про себе треба дбати»; з формування основ безпечної поведінки дітей дошкільного віку під час дорожнього руху «Дитина у світі дорожнього руху»; з правового виховання «Я – маленька людина».
Забезпечено психологічний супровід всіх учасників освітнього процесу: надання психологічної допомоги у стресових ситуаціях, навчання технікам зняття психічного напруження, обговорення питань щодо підтримки здоров’я, надання порад та рекомендацій.
Протипожежна безпека у закладі посідає важливе місце в організації всієї роботи з охорони праці. В закладі встановлено та підключено сучасну пожежну сигналізацію. Основним планом евакуації на випадок виникнення пожежі призначено відповідальних осіб, проведено евакуаційне тренування на випадок виникнення пожежі.
Документація в закладі ведеться відповідно до «Інструкції з діловодства в дошкільних навчальних закладах», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 01.10.2012 року № 1059
Всі документи зберігаються в певному місці, ведуться чітко, охайно, своєчасно, акуратно, державною мовою, з дотриманням єдиних вимог до форми і стилю їх оформлення.
Всі нормативні документи державних органів та органів управління освітою занесені до картотеки нормативних документів дошкільного закладу.
Програмово-методичне забезпечення закладу відповідає всім вимогам та нормам, в достатній кількості є навчальні програми та навчально-методичні посібники, рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для виконання в закладах дошкільної освіти.
Територія закладу має естетичний вигляд, достатньо озеленена, повністю огороджена. Обладнання ігрових майданчиків підтримується у налагодженому стані, безпечне у використанні, про що свідчать акти обстеження.
Таким чином, аналіз роботи закладу за 2023-2024 навчальний рік показав, що обрані форми і методи, об'єднані зусилля адміністрації та педагогічного колективу позитивно впливають на результативність роботи з кадрами та досягнення дітей.
Роботу педагогічного колективу оцінено як задовільну.
ЗВІТ
директора комунального закладу дошкільної освіти (дитячий садок)
№ 292 «Незабудка» Дніпровської міської ради
Ткач Наталії Миколаївни
з питань статутної діяльності у 2022-2023 навчальному році
Я, Ткач Наталія Миколаївна, 1969 року народження, освіта вища педагогічна, кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «вихователь-методист», загальний стаж роботи 33 роки, з 2009 року – очолюю колектив КЗДО № 292 ДМР.
За проектною потужністю дошкільний заклад розрахований на 110 місць.
На період воєнного стану заклад дошкільної освіти працює в режимі дистанційного навчання.
Функціонує 6 груп: 2 молодших групи, 2 середніх, та 2 старших групи.
Групи комплектувались переважно у серпні-вересні.
Контингент батьків соціально благополучний.
Розвивальне середовище дошкільного закладу організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.
Групові приміщення забезпечені меблями та ігровим обладнанням, мають сучасний інтер'єр.
Для занять дітей створено всі умови, обладнані спеціальні приміщення:
- музична, спортивна зали;
- комп’ютерний клас;
- кабінет практичного психолога;
- зимовий сад;
- ЛЕГО- центр;
- методичний кабінет;
- медичний блок;
- фізіотерапевтичний кабінет та кімната спелеотерапії
- прогулянкові майданчики для кожної вікової групи;
- спортивний та ігрові майданчики.
Керівництво роботою дошкільного закладу здійснюється відповідно до Статуту та річного плану роботи.
У зв’язку із запровадженням на території України воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», згідно Законів України від 15.03.2022 №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», «Про освіту», «Про дошкільну освіту», листів Міністерства освіти і науки України № 1/3845-22 від 02.04.2022 «Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні», № 1/8504-22 від 27.07.2022 «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022-2023 навчальному році», наказом закладу дошкільної освіти №292 Дніпровської міської ради № 36 від 01.09.2022 року освітній процес в закладі здійснюється за дистанційною формою навчання.
Освітній процес у форматі дистанційного навчання забезпечують 15 педагогічних працівників, враховуючи директора, вихователя-методиста, практичного психолога, музичного керівника, вихователів.
АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ СТАТИСТИЧНИХ ДАНИХ
Всього педагогів - 15 осіб
- з вищою освітою - 13
- з середньою спеціальною - 2
ВІКОВИЙ СКЛАД ПЕДАГОГІВ
Всього педагогів - 15 осіб
- 20-30 років - 2
- 31-40 років - 4
- 41-50 років - 5
- 51-60 років - 4
РЕЗУЛЬТАТИ АТЕСТАЦІЇ
Всього педагогів – 15 осіб
- вища категорія - 8
- І категорія - 4
- ІІ категорія - 1
- спеціаліст - 2
з них:
- старший вихователь - 1
- вихователь-методист - 4
- практичний психолог-методист - 1
За минулий навчальний рік на курсах при Дніпровській академії неперервної освіти Дніпропетровської обласної ради підвищили свою фахову майстерність 3 педагогічних працівника. Підтвердили кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» та звання «Вихователь-методист» - 2 педагогічних працівника. Присвоєно кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» - 1 особі, кваліфікаційну категорію «Спеціаліст першої категорії» - 2 особам.
Впродовж 2022-2023 навчального року педагогічний колектив вирішував безліч творчих та буденних проблем, що були спрямовані на усунення недоліків за попередній навчальний рік та удосконалення освітнього процесу в форматі дистанційного навчання.
Керуючись Законом України «Про дошкільну освіту», «Положенням про дошкільний навчальний заклад», Базовим компонентом дошкільної освіти в Україні, виконуючи завдання освітньої програми «Стежинки у Всесвіт» колектив дошкільного закладу плідно працював над вирішенням наступних завдань:
1.Осучаснення змісту й методів освітньої діяльності та адаптація педагогічного процесу до вимог інформаційного освітнього простору.
2.Розвиток пізнавального інтересу дітей дошкільного віку засобами ігрових освітніх технологій.
3. Продовження роботи щодо практичної реалізації методу індивідуального психолого-педагогічного супроводу кожної дитини з метою зміцнення і збереження фізичного та психічного здоров’я
Підсумки навчального року свідчать про ефективність обраних методів реалізації поставлених на початку року завдань.
Зміст методичної роботи в закладі будується на основі державних документів про освіту, науково-педагогічних досліджень, навчальних планів, програм, інструктивно-методичних матеріалів з проблем організації методичної роботи, прогресивному педагогічному досвіді.
У закладі створені належні умови для підвищення професійного рівня та формування інноваційної компетентності педагогів: систематично проводяться семінари-практикуми, ділові, інтерактивні ігри, консультації для різних категорій педагогів, робота творчої групи тощо у режимі онлайн та офлайн.
Тематика індивідуальних тем самоосвіти педагогів визначається самими педагогами з урахуванням потреб освітнього процесу. Індивідуальні плани та звіти про виконану роботу надавались щомісяця протягом навчального року.
З метою підвищення інформаційної компетентності педагогічних працівників з 12.09.2022 по 25.09.2022 за планом «Освітньої траєкторії» для вихователів закладу було проведено низку заходів щодо організації дистанційного навчання, а саме:
- майстер-класи в режимі офлайн щодо роботи на платформ Classroom та Zoom відвідали Ткач Н.М., Литовська І.В., Косова О.О., Світлиця О.І., Кузіна О.О., Шмиговська І.В., Капітаненко Т.П., Штода Т.В., Тикман А.В., Савченко Ю.В., Лебідь К.В., Таран С.М.;
- засідання мовного клубу «Прокачай українську» відвідали: Світлиця О.І., Косова О.О., Тикман А.В., Шмиговська І.В., Литовська І.В.
- вебінари «Нетрадиційні техніки малювання», «MozaBook для дошкільнят», «Дитячі страхи, тривожні стани у людей», «Стрес. Травма. Перші кроки допомоги», «Жорстоке поводження з дітьми. Булінг», «Гра як інструмент підтримки благополуччя дітей» прослухали Ткач Н.М., Литовська І.В., Косова О.О., Світлиця О.І., Кузіна О.О., Шмиговська І.В., Капітаненко Т.П., Штода Т.В., Тикман А.В., Савченко Ю.В., Лебідь К.В., Таран С.М., Носко Н.М., Каряка Н.М.;
Вихователем-методистом проведено методичні наради (офлайн) щодо ознайомлення з нормативними документами, організації дистанційного навчання, ознайомлення з інтернет-джерелами з розвиваючими завданнями, аудиоказками, піснями, поробками, руханками тощо; розміщено на платформі Classroom презентації: «Методичні рекомендації щодо дистанційного навчання», «Прокачай українську», «Довільна регуляція дій як критерій готовності дитини до школи»; проведено консультації щодо ознайомлення з діями під час надзвичайних ситуацій, налагодження комунікацій з батьками вихованців та використання ігор під час дистанційного навчання.
На виробничих нарадах та нарадах при директорі обговорювались питання щодо виконання заходів операційного плану з реалізації Стратегії впровадження гендерної рівності, дотримання вимог чинного законодавства України в частині вимог застосування державної мови в освітньому процесі, виконання правил безпеки працівниками закладу, атестації педагогічних працівників, підготовки закладу до роботи в літній оздоровчий період тощо.
Протягом року у режимі онлайн та офлайн було проведено:
- педагогічні ради «Освітньо-ігрові технології як засіб розвитку пізнавального інтересу дошкільників під час дистанційного навчання», «Інтеграція суспільного і родинного виховання як запорука якісної підготовки майбутніх першокласників» та підсумкова педагогічна рада «Аналіз діяльності закладу за 2022-2023 навчальний рік»;
- тренінги щодо надання психологічної допомоги вихованцям під час воєнного стану: «Я малюю радість, або Як зміцнити емоційне здоров’я дітей», «Дитячі страхи. Кроки до подолання», «Профілактика емоційного вигорання педагогів»;
- консультації для педагогів: «Гра як інструмент підтримки благополуччя дітей», «Формування соціально-громадянської компетентності дитини», «MozaBook для дошкільнят», «Різновиди мовленнєвої комунікації з дітьми», «Методи формування власної гідності у дошкільників», «Довільна регуляція дій як критерій готовності дитини до школи», «Формування соціально-фінансової грамотності», «Парк професій або Як зацікавити дошкільників професіями дорослих», «Природа очима маленьких інженерів», «Майбутне без сміття», «Спалене листя – шкода чи чисте подвір’я»;
- засідання методичного об’єднання, на яких розглядались питання щодо діяльності педагогів під час воєнного стану, налагодження комунікацій з батьками вихованців, формування готовності дошкільників до взаємодії в режимі онлайн, використання онлайн-ресурсів, безпеки життєдіяльності та охорони праці, виготовлення і використання наочності на заняттях з грамоти, навчання дошкільників читанню та розв’язуванню арифметичних задач, національно-патріотичному та соціально-економічному вихованню дошкільників, пошуково-дослідницькій та експериментальній діяльності;
- засідання клубу «Психологічна вітальня»: «Планування роботи із супроводу дошкільників в умовах війни», «Експрес-допомога: знижуємо напруження та долаємо тривогу», «Правила якісного спілкування з батьками. Поради психолога», «Щоб не горіли запобіжники, або Як утримувати енергетичний баланс», «Погана поведінка, або Про що діти намагаються сказати дорослим». «Ознайомлення з медитативним малюванням».
За допомогою соціальних мереж педагоги мали змогу налагоджувати контакти з колегами з різних регіонів, видавництвами, соціальними групами та вивчати передовий педагогічний досвід закладів дошкільної освіти міста та області. Постійно поширюють свій досвід через соціальну Facebook. Є активними учасниками груп «SMART-освіта», «Сприяння освіті».
Підвищенню рівня професійної діяльності також сприяє участь у вебінарах: «Розвиток соціальних навичок у дітей», «Інноваційні напрямки розвитку творчого потенціалу дітей дошкільного віку», «Як стати супер – педагогом в режимі он-лайн», «Розвиток емоційного інтелекту дошкільників. Практичні поради», «Як пережити стрес правильно: стратегії реагування та вікові особливості», «Огляд інноваційних педагогічних технологій: мотивація до навчання», «Розвиток навичок майбутнього у дітей дошкільного віку: творча гра і творчість», «Мовленнєва готовність до школи. Розвиток та корекція», «Структура ефективного розвивального заняття в закладі дошкільної освіти», «Як стати супер – педагогом в режимі он-лайн», цикл вебінарів «Готовність до школи» тощо.
Триває робота над створенням і впровадженням в роботу освітніх та творчих проектів, а саме: всеукраїнський проект «Сприяння освіті», творчі освітні проекти «Рідне місто ти вивчай, люби його і про нього дбай», «Книга, яка оживає», «Обережність не зашкодить», «Земля без сміття», «Наща мова солов’їна», «Права дитини».
Для надання методичної допомоги у закладі працює інформаційно-методичний кабінет, який постійно поповнюється сучасними посібниками, дидактичними та сюжетно-рольовими іграми, тематичними розробками вихователів, доповідями на педрадах, творчими звітами та матеріалами з передового педагогічного досвіду.
У програмово-методичному забезпеченні роботи закладу значне місце відводиться нормативним, директивним документам, інструктивно-методичним матеріалам МОН України, обласних та міських відділів освіти; документації закладу; періодичним виданням професійної спрямованості («Дошкільне виховання», «Вихователь-методист», «Практика управління закладом освіти», «Психолог дошкілля», «Музичний керівник», «Методична скарбничка вихователя», «Медична сестра», «Палітра педагога», «Джміль»).
Для зручності користування літературою, дидактичним матеріалом складено тематичну картотеку.
Електронна база систематично поповнюється методичними посібниками, наочним матеріалом та розвиваючими програмами.
Організація методичної роботи з педагогічними кадрами має діагностично-прогностичний характер для безперервного відстеження результативності різних форм методичної роботи адміністрацією постійно протягом року проводився педагогічний моніторинг, де основним з його завдань було виявити, чи існує позитивна динаміка розвитку професіоналізму педагога, чи існують передумови для удосконалення роботи педагогічного колективу. Результати діагностики були зафіксовані за допомогою рейтингових оцінок.
Про результативність методичної роботи свідчить проведене анкетування серед педагогів, що дозволило побачити професійний рівень і педагогічну позицію, зацікавленість і особисте ставлення кожного вихователя і колективу в цілому до проблем та перспективи розвитку дошкільного закладу в інноваційному режимі. Після узагальнення даних анкетування ми визначили показники інноваційного потенціалу педагогічного колективу. Так, у 75% педагогів відзначена сильно виражена сприйнятливість до нового, у 15% - помірно виражена, у 10% - виявляється, але не завжди.
Аналіз анкетування педагогічних працівників щодо професійної компетентності роботи за дистанційною формою навчання, на початку року показав незадоволення майже 60%, але на кінець року задоволених власною професійною компетентністю стало 85%, 15% і надалі потребують удосконалювати свої знання.
Отримана інформація дала результат для роздумів, підстави для прийняття управлінських рішень.
На засіданні педагогічної ради на початку навчального року прийнято рішення щодо забезпечення виконання освітньої програми «Стежинки у Всесвіт» відповідно календарного планування та розкладу занять за допомогою освітніх платформ Classroom та Zoom.
Для забезпечення якості надання освітніх послуг вихователі щодня комунікують з дітьми та їх батьками, використовуючи синхронне та асинхронне навчання. під час організації освітнього процесу
Заняття проходять в дистанційному форматі. Враховуючи вікові особливості дітей дошкільного віку тривалість занять для дітей молодших та середніх груп не перевищує 10 хвилин, а для старших груп – 15 хвилин.
Розроблено систему контролю щодо виконаної роботи в режимі дистанційного навчання відповідно розкладу занять та календарному плануванню. Щомісяця вихователі надають звіти щодо освітньої роботи та самоосвіти.
Всі проведені заняття, які можна переглянути на платформі Classroom, систематизовані за предметами та відповідають вимогам програми. Учасники дистанційного навчання взаємодіють між собою із затримкою в часі, тобто батьки разом з дітьми можуть самостійно опрацювати наданий матеріал у зручний для них час. Саме це сприяє залученню дітей, які на період військових дій знаходяться в інших містах та за межами країни, до освітнього процесу.
Двічі на тиждень спілкування вихователя з дітьми відбувається приблизно так, як на звичайному занятті, тому що здійснюється за допомогою відеоконференції на платформі Zoom, де учасники дистанційного навчання одночасно перебувають в електронному освітньому середовище в режимі реального часу.
Всі педагоги закладу володіють навичками дистанційної роботи, а саме: створюють графічні і текстові документи (самостійно оформлюють групову документацію), застосовують електронні дидактичні і педагогічні програмні засоби; володіють навичками пошуку інформації в інтернеті; володіють програмою для створення мультимедійних презентацій; розробляють та створюють відеозаняття; створюють «банк» освітніх ресурсів розвивальних ігор та вправ.
Для створення презентацій педагоги закладу використовують спеціальну програму Microsoft Office PowerPoint, за допомогою якої створюють різноманітні наочні образи у вигляді фотографій, малюнків, слайд-шоу зі звуковим оформленням, відеофрагментів та анімації тощо.
Допомагають в роботі і Google-інструменти, а саме: Google + - соціальна мережа від компанії Google, Google Search – пошукова система, Google Images – сервіс пошуку картинок, Gmail – сервіс електронної пошти Google, Google Docs – онлайновий аналог офісних текстових редакторів Microsoft Office, Google News – сервіс новин, You Tube – найвідоміший відеосервіс.
Всі педагоги закладу активно використовують соціальну мережу Viber та Telegram для спілкування з батьками та швидкого зворотного зв'язку, обміну інформацією в групах, передачі батьками фото та відео життя їхніх дітей, а також вільного спілкування між собою. Формувати соціальну активну позицію батьків щодо виховання й розвитку дитини педагогам допомагає спілкування через соціальну мережу Facebook.
Протягом навчального року проводилась робота щодо правової освіти дітей всіх вікових груп: заняття, проектна діяльність, спостереження та віртуальні екскурсії, театралізована діяльність, читання художніх творів та бесіди за ними, рольове програвання бажаної поведінки, вирішення проблемних задач та ситуацій, образотворча діяльність, використання «ситуацій успіху», перегляд та аналіз фрагментів мультиплікаційних фільмів з наступним моделюванням нових версій, кросворди та ребуси.
Метою проведення таких заходів було ознайомлення дітей з правами людини, формування правил культури і поведінки в суспільстві, прояви доброзичливості, чесності в спілкуванні з людьми та знання правил особистої безпеки.
Нині, як ніколи раніше, дуже багато уваги приділяється національно-патріотичному вихованню. Педагоги закладу забезпечили інтеграцію національно-патріотичного виховання дошкільників у всі види дитячої діяльності, що сприяло формуванню у наших вихованців національних почуттів, поваги до українського народу, його історії, любові до рідної землі, родини, української мови.
Одним з важливих питань було і є – виховання екологічної культури у дошкільників. Його розв'язання здійснюється у таких напрямках: формування реалістичних уявлень про явища природи, елементів екологічного світорозуміння, розвиток позитивного емоційно-ціннісного, дбайливого ставлення до природного довкілля, прищеплення практичних вмінь доцільного природокористування.
Основна мета: збудити в дітей емоційний відгук на різноманітні явища та об'єкти природи, відчути себе дітьми матінки-Землі, викликати в них бажання милуватися й насолоджуватися нею та виражати свої почуття. В своїй роботі намагаємось навчити дитину любити життя, природу, себе, активно пізнавати світ, дбати про своє здоров'я.
Реалізація в роботі дошкільного закладу ідей освіти для сталого розвитку передбачає засвоєння дітьми, а через них – батьками та самими педагогами, надзвичайно важливих навичок екологічно, економічно й соціально доцільної поведінки, без якої неможливе створення та існування суспільства стійкого благополуччя, суспільства, яке сьогодні засобами комфортного існування з любов’ю створює таке саме комфортне майбутнє для наступних поколінь.
Під час освітньої діяльності вихователі багато уваги приділяють дослідницько-пошукової діяльності дошкільнят, тому, що вважають: набуті під час досліду знання породжують нові запитання, спонукають дитину до наступних кроків — нових відкриттів, до творчості.
Естетичне виховання сприяє розвитку природних нахилів, творчих здібностей, обдарувань, творчої уяви, фантазії. Реалізація його завдань відбувається на основі широкої інтеграції і пронизує весь освітній процес в дошкільному закладі, охоплюючи різні форми роботи з дітьми. В цих формах комплексно використовуються твори музичного, театрального, літературного, образотворчого мистецтва, представлені в контексті загальнолюдської і національної культури. При цьому організовується цілеспрямоване педагогічне спілкування в середовищі мистецтва з метою введення дитини в певну історичну епоху, ознайомлення з національним колоритом, засобами художньої виразності, притаманними різним видам мистецтва (живопис, скульптура, архітектура, музика, хореографія, театр, література). Завершальним етапом інтегрованого процесу естетичного пізнання стає творча художньо-практична діяльність дошкільників (образотворча, театралізована, музична, літературно-художня).
Накопичення практичного і теоретичного досвіду педагогів щодо роботи за дистанційною формою навчання спрямовано на оптимальний розвиток кожної дитини. Випускники закладу мають необхідну як загальну (фізичну, інтелектуальну, особистісно-вольову), так і спеціальну готовність (включаючи засвоєння предметних знань, умінь, навичок) до навчання в школі. Це підтверджують результати вивчення психолого-педагогічної готовності дітей до школи.
До дистанційної роботи залучено практичного психолога Криворучко О.В., яка забезпечує психологічну підтримку всіх учасників освітнього процесу. Щотижня проводить заняття для вихованців, спрямовані на розвиток пізнавальних здібностей, логічного, наочно-образного, творчого мислення, уяви, підвищення рівня саморегуляції, розвиток зорової та слухової пам’яті, уваги.
Для оздоровлення нервової системи використовується казкотерапія, психогімнастика, валеологічні хвилинки, хвилинки доброти.
Також психолог надає консультації з питань збереження психологічного здоров'я та емоційного стану педагогам та батькам. За допомогою освітньої платформи ZOOM для батьків організовано роботу батьківського онлайн-клубу «Університет педагогічних знань для батьків», на засіданнях якого розглядались наступні теми: «Як захистити дитину під час воєнних дій на території країни. Правила безпеки», «Дитячі страхи, панічні атаки. Що робити?», «Вікові кризи дітей та дорослих», «Розвиток емоційного інтелекту у дітей», «Погляд психолога на виховання майбутніх чоловіків», «Комп’ютер та розвиток дрібної моторики. «За» і «Проти», «Дружба, як цінність, Або як навчити дитину контактувати з однолітками», «Шестирічний першокласник. Поради батькам».
Протягом року практичний психолог Криворучко О.В. здійснювала консультативну, діагностичну та просвітницьку роботу з працівниками закладу в режимах онлайн та офлайн:
- тематичні консультації «Адаптивність, як умова виживання та професійна риса», «Де знаходити ресурси», «Моя стресостійкість», та консультації за особистими запитами;
- діагностичні дослідження з педагогами, що атестувалися;
- обговорення психолого-педагогічних ситуацій, анкетування;
- розробка та надання рекомендацій;
- інформування шляхом розміщення матеріалів на сайті закладу та в соціальних мережах.
Відповідно до плану, для психологів міста проведено зустріч онлайн та офлайн за темами: «Стрес. Травма. Перші кроки допомоги», «Дитячі страхи», «Актуальні питання надання психологічної допомоги в системі освіти під час воєнного стану» та консультації для тимчасово переміщених сімей в центрі «Матері та дитини».
Наразі актуальним напрямом роботи є організація безпечного освітнього простору в закладі, тобто визначення та усунення всіх ризиків, проблем, труднощів та перешкод, та збільшення відчуття захищеності всіх учасників освітнього процесу.
У зв’язку із запровадженням на території України воєнного стану було проведено наступну роботу:
- переглянуто план реагування на надзвичайні ситуації, посадові інструкції;
- розроблено та затверджено інструкцію щодо дій персоналу під час повітряної тривоги та інструкцію щодо дій працівників в умовах воєнного стану;
- внесено доповнення до Правил внутрішнього розпорядку;
- розроблено план заходів щодо реалізації Концепції безпеки закладів освіти на 2023-2025 роки, спрямований на створення безпечних умов перебування у закладі здобувачів освіти;
- проведено навчання педагогічних працівників з отриманням сертифікатів: з мінної безпеки офлайн – 1 особа та онлайн (15 осіб) двічі, домедичної допомоги офлайн (1 особа), навчання з евакуації; навчання з охорони праці (4 особи), з пожежної безпеки та електробезпеки (1 особа);
- здійснюється обстеження усіх приміщень закладу та прилеглої території на наявність сторонніх предметів; обстеження стану електрообладнання, ізоляції внутрішньобудинкових електромереж та контуров заземлення закладу, теплових та водних мереж, каналізації, системи вентиляції, перевірку технічного стану пожежного обладнання та автоматичної пожежної сигналізації;
- розроблено календарний план «Тижня безпеки дитини», план проведення комплексного тренування з ЦО.
Усі працюючи в закладі проходять відповідні інструктажі з питань охорони праці, пожежної безпеки, виникнення надзвичайних ситуацій на час воєнного стану, про що у журналі реєстрації інструктажів зроблено відповідні записи. Організовано проводяться періодичні (двічі на рік) медичні огляди працівників.
Робота забезпечення безпеки життєдіяльності дошкільного закладу та учасників освітнього процесу здійснюється згідно з нормативною базою та заходами безпеки праці. Протягом року нещасних випадків з робітниками на робочому місці не відбувалося.
Забезпечено соціальне страхування всіх працівників від нещасних випадків, професійних захворювань. Здійснюються виплати з фонду соціального страхування за період тимчасової непрацездатності працівників. Двічі на рік проводяться медичні огляди працівників.
Профспілковий комітет бере участь у розробці комплексних заходів щодо охорони праці, у розслідуванні нещасних випадків і профзахворювань, в комісії з охорони праці. Він також здійснює суспільний контроль за охороною праці в особі своїх вибраних органів і представників, зокрема: оглядає робочі місця і виробничі ділянки; заслуховує на засіданнях профспілки адміністрацію з питань створення нормальних і безпечних умов праці.
Між адміністрацією і трудовим колективом складений колективний договір. Цей договір є нормативним актом, на підставі якого здійснюється регулювання соціально-економічних, виробничих і трудових відносин.
Розділ щодо соціально-трудових пільг, гарантій, компенсацій зобов'язує адміністрацію та орган профспілкової первинної організації забезпечити належні умови соціального захисту працівників. Зобов'язання адміністрації, передбачені колективним договором, ретельно виконуються.
Заклад забезпечений педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом згідно зі штатним розкладом, праця педагогів упорядкована відповідно до нормативних норм, передбачених колективним договором.
Керівником дошкільного закладу ведеться контроль за виконанням правил внутрішнього трудового розпорядку. Всі працівники закладу ознайомлені зі своїми зі своїми посадовими обов’язками та графіками роботи і дотримуються їх виконання.
Робота педагогічного колективу та всіх робітників закладу щодо профілактики дитячого травматизму будується на Базовому компоненті дошкільної освіти в Україні, який спрямовує роботу педагогів на формування у дошкільників певної життєвої позиції, елементарної життєвої компетентності. Протягом року така робота проводилася у дистанційному форматі.
Згідно вимогам педагогічні працівники систематично підвищують свій професійний рівень щодо безпеки життєдіяльності та запроваджують в освітній процес парціальні програми:
- з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку «Про себе треба знати, про себе треба дбати»;
- з формування основ безпечної поведінки дітей дошкільного віку під час дорожнього руху «Дитина у світі дорожнього руху»;
- з правового виховання «Я – маленька людина».
Забезпечено психологічний супровід всіх учасників освітнього процесу: надання психологічної допомоги у стресових ситуаціях, навчання технікам зняття психічного напруження, обговорення питань щодо підтримки здоров’я, надання порад та рекомендацій.
Протипожежна безпека у закладі посідає важливе місце в організації всієї роботи з охорони праці. В закладі встановлено та підключено сучасну пожежну сигналізацію. Основним планом евакуації на випадок виникнення пожежі призначено відповідальних осіб, проведено евакуаційне тренування на випадок виникнення пожежі.
Документація в закладі ведеться відповідно до «Інструкції з діловодства в дошкільних навчальних закладах», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 01.10.2012 року № 1059
Всі документи зберігаються в певному місці, ведуться чітко, охайно, своєчасно, акуратно, державною мовою, з дотриманням єдиних вимог до форми і стилю їх оформлення.
Всі нормативні документи державних органів та органів управління освітою занесені до картотеки нормативних документів дошкільного закладу.
Програмово-методичне забезпечення закладу відповідає всім вимогам та нормам, в достатній кількості є навчальні програми та навчально-методичні посібники, рекомендовані Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України для виконання в закладах дошкільної освіти.
Територія закладу має естетичний вигляд, достатньо озеленена, повністю огороджена. Обладнання ігрових майданчиків підтримується у налагодженому стані, безпечне у використанні, про що свідчать акти обстеження.
Таким чином, аналіз роботи закладу за 2022-2023 навчальний рік показав, що обрані форми і методи, об'єднані зусилля адміністрації та педагогічного колективу позитивно впливають на результативність роботи з кадрами та досягнення дітей.
Роботу педагогічного колективу оцінено як задовільну. Але з метою вдосконалення освітнього процесу в новому навчальному році, враховуючи запровадження воєнного стану у країні, необхідно зосередити зусилля для вирішення таких питань:
Освітня робота:
- Створення безпечного освітнього простору.
- Спрямованість роботи на організацію змістовного, різноманітного буття дітей, забезпечення, закріплення, уточнення, розширення запасу набутих знань, уявлень про навколишній світ і самих себе, збагачення досвіду застосування практичних умінь, навичок у процесі різних видів дитячої діяльності: рухової, ігрової, пізнавальної, комунікативно-мовленнєвої, художньої, предметно-практичної тощо.
- Формування у дошкільників мотивації до дій і моделей поведінки, орієнтованих на збереження особистого життя і здоров’я.
- Посилення роботи з розвитку основ патріотичної свідомості дошкільників з високими морально-духовними якостями, навичками культури спілкування, знаннями про українську культуру та звичаї, як важливими чінниками національно-патріотичного виховання.
- Удосконалення роботи щодо формування комунікативно-мовленнєвої та математичної компетенцій вихованців.
- Формування екологічної свідомості, готовності до взаємодії з навколишнім світом, основ сталого способу життя та ресурсозберігаючої поведінки.
Робота методичного кабінету:
- Гармонійний розвиток загальних, професійних і педагогічних здібностей працівників, формування корпоративної культури.
- Удосконалення навичок роботи з сервісами та інструментами комунікації в онлайн-режимі, використання електронних платформ: Zoom, Google Classroom, Teams тощо.
- Векторність і адресна спрямованість науково-методичного супроводу професійного розвитку педагогів.
- Формування інноваційного стилю педагогічного мислення як життєвої потреби та професійної необхідності.
Робота з батьками:
- Проведення просвітницької роботи з батьками шляхом використання активних та інтерактивних форм взаємодії, що відповідають сучасним запитам батьків.
- Продовження роботи щодо практичної реалізації методу індивідуального психолого-педагогічного супроводу кожної родини з метою зміцнення і збереження фізичного та психічного здоров’я.
Пріоритетними напрямами у сфері матеріально-технічного забезпечення освітньої діяльності залишається оснащення педагогічного процесу, покращення умов праці працівників, медично-профілактичної та фізкультурно-оздоровчої бази.
Виходячи з аналізу результатів освітньої та методичної роботи у 2022-2023 навчальному році, враховуючи ситуацію в країні, тенденції сучасної освіти, досягнення і перспективи розвитку та недоліки в роботі, педагогічний колектив у 2023-2024 навчальному році визначив для себе такі пріоритетні завдання:
1.Осучаснення змісту й методів освітньої діяльності та адаптація педагогічного процесу до вимог інформаційного освітнього простору.
2.Формування патріотичних почуттів та уявлень у дошкільників про національну приналежність на основі встановлення паралелі між сучасним та історичним минулим України.
3.Підвищення пізнавального розвитку дошкільнят через інтеграцію змісту пошуково-дослідницької діяльності в освітній процес.
Звіт керівника за період з 6.02.2022 - 6.02.2023